lillianspillane5 lillianspillane5
  • 27-05-2022
  • Mathematics
contestada

The peanuts cost $2.70 for 1 pound. How
much does 3.5 pounds of peanuts cost?

Respuesta :

fluffycorgi81
fluffycorgi81 fluffycorgi81
  • 27-05-2022

Answer: $9.45

Step-by-step explanation:

Set up a proportion of 2.70/1 = x/3.5. To solve, multiply 2.70 by 3.5 and divide by 1. 2.70*3.5 = 9.45/1 = 9.45.

Answer Link
watermelonisha4 watermelonisha4
  • 27-05-2022
$9.45
Take 2.70 times 3.5 and you get your answer.
Answer Link

Otras preguntas

how to name a line 3 different ways
What is the answer for R=E/I solve for I
what did martin luther do in response to this disagreement? What was initial reaction.
Which one of the following words or phrases may be a clue that a sentence is inferring cause and effect? a. Consequently b. Instead of c. On the other hand d
How can i write my own "share" contract with my parents stating what jobs I will do and what i will get in return. Its a social studies assignment and im not su
When a new bond forms in a chemical reaction, what happens? A. Energy is released. B. An atom loses its protons. C. Neutrons in the nucleus e
Find the missing number 12,24,72,288 and blank
What is n? If 3 to the power of n equals 27
Hammurabi based his code of laws on older Sumerian and Akkadian laws, which he adapted and expanded. A. True B. False
Which preposition is used to indicate location? a. Until b. During c. Beneath d. Without