edp4452040
edp4452040 edp4452040
  • 25-05-2022
  • Mathematics
contestada

8 oz of cream cheese for $1.98 or 1 pound for 3.75?

Respuesta :

driftecook driftecook
  • 25-05-2022
Answer 1 for 3.75 is the better buy

2 blocks of 8 oz = 1 pound
2 blocks x 1.98 = 3.96
So 1 pound is 3.96 buying two 8 oz pkg
Cheaper to buy the 1 pound block at 3.75
Answer Link
Cameroon78
Cameroon78 Cameroon78
  • 25-05-2022

There are 16 oz in a pound so it would be cheaper to purchase 1 pound for $3.75

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best describes the difference between a mixture and a pure substance?
which property is (3+5) times 6 = 3 + (5 times 6)
Why did the English settle in the Chesapeake Bay area?
How many times more basic is a solution with a pH of 10 than a solution with a pH of 8  a. A pH of 10 is two times as basic  b. A pH of 8 is two times as basic
find the cube root of 740
what does slippered pantaloons means in the seven ages of man for william shakespeare
Graph the linear equation solve for Y 3x+y=6
I need to solve this p-4=-9+p
I need to solve this p-4=-9+p
The combination of units written kg·m/s2 can be used for which of the following? A. acceleration B. mass C. force D. weight