dedcdc
dedcdc dedcdc
  • 26-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which deal is better $1.95 for 5 kg or $0.96 for 2 kg

Respuesta :

strickla574
strickla574 strickla574
  • 26-04-2022

Answer:

$1.95 for 5kg

Step-by-step explanation:

0.96 x2 is 1.92 and not even 5kg so if you get 5kg worth of the 0.96$ per kg then it will be more expensive.

So $1.95 for 5kg is the better deal.

Answer Link

Otras preguntas

Help me solve these equations
You are measuring the dimensions of the floor in your bedroom because you are planning to buy new carpet. Which unit of measure is the most appropriate to use
Es mejor que Uds. ___ en la excursión hoy porque mañana no hay suficiente tiempo. A. Vayan B. Van C. Va D. Vaya
what is the probability of a family with five children having all girls?-A. 1/40B. 1/32C. 1/8D. not correct
4. Change the fraction 7/12 to a decimal. Round your answer to the nearest thousandth.
Which sentence from an argumentative essay about genetically modified foods best states a claim? Genetic modification is the act of combining various genes fro
To gain more capital for industrial expansion, small companies:
When graphing an equation like C=Ux + f which variables value is determined on the horizontal axis
Which payment option provides consistency in on-time bill payment? A) mailing a check B)making a payment by telephone C)submitting an online payment
Can anybody tell me how many paragraphs should I write for this question ( for and against essay) Is Austen critical or admiring of small town life? Is Highbur