jua4nj0 jua4nj0
  • 22-04-2022
  • Mathematics
contestada

a dozen oranges cost 12 pesos so how much do 60 oranges cost

Respuesta :

mauverandol mauverandol
  • 22-04-2022
Find out how much one orange costs (the unit rate:

12 / 12 = 1
Therefore one orange is one pesos

So 60 x 1 = 60

60 oranges costs 60 pesos
Answer Link

Otras preguntas

1.what is the mass of an atom.2.what is the difference between an ion and atom.​
can someone simplify
Approximately how many volcanoes are in Iceland? 5 points 0 10 100 1000
Select all of the following equations the number 80 will make true. A. 320 ÷ □ = 40 B. 4,800 ÷ □ = 60 C. 7,200 ÷ □ = 900 D. 1,600 ÷ □ = 200 E. 3,200 ÷ □ =
please help!!!!!! this is the only question i’m confused with out of everything
What is 5 + 2 ? 51/2 + 21/7
Which of the following should you avoid when pulling over to the curb? Pick your basic target Check your mirrors and blind spots Check your mirrors and blind sp
HELPPP ASAP!!! I’ll make you Brainly
QUICK PLZZ ANYONE? I need it can anyone plz answer this?
i giveee brainlilstttt