aquadrop223 aquadrop223
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

Cheryl paid $37.20 for 12 gallons of ice cream for a school picnic. How much would 1 quart of ice cream cost?

Respuesta :

Pwhndaz111
Pwhndaz111 Pwhndaz111
  • 26-01-2017
First, you need to get to one gallon, which is 37.20 divided by 12. (3.1)
Divide that number by four, which is: 0.775, or 0.78 rounded up to the nearest hundredth.
Hope that helped.
Answer Link
zaniyah223
zaniyah223 zaniyah223
  • 26-01-2017
Remember that we had to cover 12 gallons into quarts, so we did 12 x 4 = 48 quarts. SO THE ANSWER WOULD BE... Divide $37.20 by 48... AND IT WOULD GET YOU O.78
Answer Link

Otras preguntas

what are the same benefits to improve sustainability of a supply chain​
How are George Washington and Abraham Lincoln alike?
use the grouping method to factor the polynomial below completly. x^3 -5x^2+3x-15 10 POINTS
Why was finding an oceanic route to Asia important to the Europeans? A) They wanted to avoid violence and warfare on the Silk Road. B) They wanted a shorter ro
What does dna code for
ILL GIVE BRAINLIEST AND 50 POINTS PLS help A cell phone company charges $50 connection fee plus $20 per line. Jake must spend under $140 on his family’s cell p
Can someone help me pls?could u highlight the fact and detail of this paragraph
Can you please answer these DIRECTIONS: Use each phrase as an appositive phrase in a sentence. Correctly punctuate each sentence. 1. a treasure map 2. a blan
Cómo se dice enojado en Zapoteco?​
The water was pumped out of a backyard pond. What is the domain of this graph?