tonsnowajanna tonsnowajanna
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of gas costs $5.44, how much do 11 gallons cost? A)   $14.96 B)   $1.36 C)   $21.76 D)   $44.00

Respuesta :

kittybugrox234
kittybugrox234 kittybugrox234
  • 26-01-2017
First you must find the unit rate of 1 gallon of gas and to do that you would divide 5.44 by 4. This will give you a ratio of money:gallon. The cost of one gallon is $1.36. To find the price of 11 gallons all you have to do is multiply the price of one gallon by 11.

11 × 1.36 = 14.96

11 gallons of gas would cost $14.96.
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?
what goal of the constitution was also a goal of the Magna Carta?