kurtCobaine02
kurtCobaine02 kurtCobaine02
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

how do you Express $3.29 for 24 cans of soda as a unit rate

Respuesta :

tatianatrinidad
tatianatrinidad tatianatrinidad
  • 26-01-2017
You divide the $3.29 by the 24 cans and then round since we are talking about money. I got 14 cents per can! (0.14:1)
Answer Link
olorundaral
olorundaral olorundaral
  • 26-01-2017
divide 3.29 by 24
the unit price should be $0.14


Answer Link

Otras preguntas

A bomb, originally sitting at rest, explodes and during the explosion breaks into four pieces of exactly 0.25 kg each. One piece flies due south at 10 m/s while
help please thank you for your help
what detail explains a possible reason for why Amelia Earhart left important communication and navigation instruments behind?
Which sentence uses the homophone correctly? Your dad is nice, You're desk is messy. O you're grades are excellent!​
PLSS HELP FAST.......reorder the sentence parts to state the ideas more clearly
What led to mass production? electric battery automation interchangeable parts cotton gin
which kind of text structure does the author mostly use in paragraph 3 to explain the relationship between air pressure and storm
what task does this writing prompt give u? PLS HELP
which revision is needed to correct the following sentence My dad told me to clean the basement and, he thinks i can do the whole thing by myself.
Find the value of x. Write your answer in the simplest form please!