alinamalina3
alinamalina3 alinamalina3
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

Find each unit price. Which is the better by? Explain please.

Electrical wire: $1.49 for 3 feet.
$.69 for 18 inches

Please help ASAP !!!!

Respuesta :

VillagerMCGirl
VillagerMCGirl VillagerMCGirl
  • 26-01-2017
1.49/3

0.5 dollars per feet.

This is a fraction equal to 1.49/3.

We want a unit rate where 1 is the denominator, so we divide the top and bottom by 3.

The answer is 0.49666667, which can be rounded to 0.5
Answer Link
355301 355301
  • 26-01-2017
The unit price for the electrical wire is $0.041 per inch which i found by dividing the price by the length which i converted to inches to avoid decimals with the second one. $1.49/36in =$0.041per inch. The second one is $0.69/18in =$0.038 which makes the second one a better deal
Answer Link

Otras preguntas

the quotient of 2 times a number k and -2.6 is 12
2x plus 8 equals 14 minus x
How to calculate moments with 3 separate weights of different amounts at different points? 200N 100N
Ratio of ducks to geese is 14 to 42. In winter there are 7 times fewer geese, but the number of ducks do not change. What is the ratio of ducks to geese in the
Who was Emperor Justinian's most trusted advisor
What element on the periodic table is a radioactive gas with 136 neutrons
What were the factors that drew settlers west during the first half of the 19th century
why is the ultrasound scan the best option for examining the kidney as opposed to an x-ray?
which equation represents the line whose slope is 2 and whose y-intercept is 6
what is the answer for the problem 480 divided by 1/3