10005500 10005500
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

shela bought 10 1/2 oz of almonds for $3.36.how much did the almonds cost per pound?

Respuesta :

rdwyer001
rdwyer001 rdwyer001
  • 25-01-2017
The answer to that would be : For every ounce the almond costs 62 cents
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 25-01-2017
10 1/2 = 10.5

3.36 / 10.5 = 0.32 per oz

1 lb = 16 oz

0.32(16) = $ 5.12 per lb <==

Answer Link

Otras preguntas

The diagram below shows the positions of Earth, Sun, and moon during two types of tides. The gravitational forces due to the sun and the moon A. amplify each o
PLEASE NO LINKS OR NEGATIVITY
The product two consecutive odd numbers is 63find the number
y=-3x+5 5x-5y=-3by substitution​
Write the chemical formula for the following ionic compound nickel (III) sulfate 
Chef Ira has 613 pies he wants to sell at his restaurant. Each slice is 16 pie and costs $1.50. Chef Ira sells all the remaining slices of pie. How much money
when we simplify (ab + 3c)^2 we get
Subtract 8 feet from 9 yards, 1 foot. 7 yards, 1 foot 1 yard, 1 foot 6 yards, 2 feet 6 yards, 1 foot
where should I travel for my birthday Cartagena,Coloumbia Punta Cana, DR Or a Cruise
You contract an infection from an unknown pathogenic organism. Your doctor conducts a biochemical analysis of the pathogen and discovers that it contains chitin