mccclintonjcarl mccclintonjcarl
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

after flying kites, mariana and reena go with their friends to the local ice cream shop. ice cream sundaes cost 2$ and banana splits cost 3$. they buy 6 more banana splits than sundaes and spend a total of 28$.

Respuesta :

alex051003 alex051003
  • 25-01-2017
They bought 8 banana splits (24$) and 2 sundaes(4$)
Answer Link

Otras preguntas

Select the rational expression that is equivalent to the given expression below. 4 over x - 3
Why do scientists believe that igneous rocks were common during the Archean age?
Which story elements does the author use to develop Hazel's growth as a person? A. setting changes B. changes in perspective C. shifts in chronological time
if you have 20 inches of ribbion what is 30 percent
Crane company produces flash drives for computers, which it sells for $20 each. the variable cost to make each flash drive is $13. during april, 350 drives were
If a company purchases equipment costing $5,800 on credit, the effect on the accounting equation would be
The medical term for an artificial limb is a(n)________.
What is the purpose of the parables in the bible?
which ethnic group fought for immigration policy reform during the 1960's
Which quadrilateral will always have 4-fold reflectional symmetry