izzy069
izzy069 izzy069
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

System of equations! I need a good word problem and explanation :)

Respuesta :

SkiQueen
SkiQueen SkiQueen
  • 24-03-2022

Answer:

Lia was needing to buy different types of fruit, kiwis and bananas for a smoothie recipe. Kiwis cost 4 dollars per fruit and the bananas cost 8 dollars per bunch. she only needs 1 bunch of bananas, but has 20 dollars total. How many kiwis can she buy?

4x + 8 = 20

4x = 12

x = 3

Have a wonderful day!!

Please rate and mark brainliest!!!

Answer Link

Otras preguntas

What is the perimeter of 15 1/2 and 31 3/4
629999 rounded to the nearest hundred thousand is
What is the area of a radius =9m using 3.14 for pi
which of the following is not an important visual skill needed in sports? a. night vision b. eye tracking c. visual reaction time d. peripheral vision
Children in New England were required to attend school so they could
Evaluate X-2 for x= -3
Georgia wants to evenly divide 84 trading cards among 6 friends. How many cards will each friend get ?
what is the relationship between the value of a dollar and the value of a dime
find y when x = 9 if y varies directly as the square of x, and y = 100 when x = 5
Which is the best definition of " value "