20ralogaivaua 20ralogaivaua
  • 24-03-2022
  • Mathematics
contestada

Helen buys 2 pineapples. She pays with a £5 note and gets £3.60 change. Work the cost of one pineapple.

Respuesta :

cisiltikici01 cisiltikici01
  • 24-03-2022
2pineapples=1.40
To work that out you do 5-3.60= the cost of 2
To work 1 out you divide by 2 so
1.40 divided by 2 = 70p
Answer Link

Otras preguntas

Chris can be paid in one of two ways. plan a is a salary of ​$360 per​ month, plus a commission of 9​% of sales. plan b is a salary of ​$630 per​ month, plus a
Tracy company, a manufacturer of air conditioners, sold 200 units to thomas company on november 17, 2016. the units have a list price of $550 each, but thomas w
Why were the southern states so valuable to the British?
I need help in find the value of the variables please!!!!
what is a genotype and what is a phenotype?
What does biosynthesis produce?
steven borrowed $3,225 for 6 months​
Juan: Necesito cortarme el pelo. ¿Usted me _____________ dar una cita, por favor? Recepcionista: Sí, por supuesto. A. podría B. podrías C. poder D. podrían
If the lowest used price is $3.84 and the average used price is $9.84, What is the price half way between the 2 prices?
Areas of the Earth near the equator receive large amounts of solar energy. How does this lead to increased rainfall? A. The solar energy provides the energy