Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2017
Cost of 8 oranges = $1
Cost of 1 orange = 1/8

Now, cost of 4 dozen (=48 orange) = 1/8 * 48 = 6

In short, Your Answer would be $6

Hope this helps!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-01-2017
The answer would be $6
Answer Link

Otras preguntas

Newton’s third law says that every time there is an ______________________________ force, there is also a _______________________ force that is ________________
Draw each expression using arrows or + - symbols. Then find their values. -7+-2
3250 - M = 1500 + 2(M - 500)
which of the following geographical features acted as a natural defense for Egypt against enemies from the south?​
The sphere on the left has radius rand a volume equal to 40 units. Find the volume of a sphere with twice the radius. A. 80 units3 B. 200 units 3 C. 320 units3
Lamar is a football player. In his best play, he ran 48 yards with the football scoring a touchdown. One yard is equal to three feet. How many feet did Lamar ru
What does Black Hawk mean by "coiled themselves among us like the snake"?
In which direction does the gravity of the earth act?why do the satellite not fall while revolving around the earth.​
Did the Vietnam war bring a domestic revolution to the U, S,?​
What is a chemical treatment process used to remove dissolved ionic species from contaminated aqueous streams?