breezyjac1 breezyjac1
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 pounds of pasta at the rate of 8 pounds to $9.00, how much would it cost?

Respuesta :

1187 1187
  • 23-03-2022

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

If 8 pounds is 9 dollars, then each pound is $1.125, times 4 is $4.50.  Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

The major issue in the National Reclamation Act involved ___.
Find the perimeter of a square with 12 ft on top 10ft on the side
The Moores paid $6 more for skate rentals than the cotters did. Together the Two families paid $30 for skate rentals. How many pairs of skate did the Moores ren
Which statement correctly describes how sound energy is transferred when a whale makes a sound underwater? A. Water particles are not squeezed together or pulle
Most of North America has the same climate type A. True B. False Answer: B
1/-3 What does it reduce to?
if an LED had power rating of 150 milliwatts at 1.5 volts , how much current is used
solve for -(6h+7)+8=-19
What is closest to -49 a: -48.09 b: -48 3/5
What is the solution set of -9 x ≤ 27? x ≤ -3 x ≥ -3 x ≤ 3 x ≥ 3