Amgooden3380
Amgooden3380 Amgooden3380
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

Okay someone help me

Okay someone help me class=

Respuesta :

JimboCade
JimboCade JimboCade
  • 22-03-2022
5 is the answer
ur welcome
Answer Link
272571 272571
  • 22-03-2022

Answer:

5

Step-by-step explanation:

you find the price of 1 avocado which you find by dividing 10 by 6 which is 1.66 then multiply that by 3 which is 4.98 then round to the nearest whole number and get 5. (also a little trick you can do is realize that 3 is half of 6, so the price of 3 should be half of the price of 10 which is 5.)

mark me as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

The metric unit for time is a _______________. meter gram second liter
Twenty-five percent of 88 is the same as what percent of 22? A) 12 1/2 B) 40 C) 50 D) 100
In a raffle where one number is chosen, determine the probability that you would win if you have a choice of 52 numbers to choose from.
Twenty-five percent of 88 is the same as what percent of 22? A) 12 1/2 B) 40 C) 50 D) 100
Find the unit rate: $15 for 4 quarts
round off 4252 to one significant figure
A newborn baby gained 7/16 of a pound in a 1/2 of a month.what was the baby's growth rate in pounds per month.
Which statement best describes the US welfare system in 1930?.
what is the mean and the median for 72 75 78 72 and 73
c=0.04x^2-8.504x+25302 how do i do this?