alexisF00
alexisF00 alexisF00
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

The student council sold 140 sodas for $175.00 at the fall festival. What is the cost per soda?

Respuesta :

Lenvy
Lenvy Lenvy
  • 22-03-2022

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

Given:

The student council sold 140 sodas for $175.00 at the fall festival.

To Find:

What is the cost per soda?

Note:

To find cost per soda you have to divide Cost by number of Sodas

Solve:

$175.00/140 = 1.25

Hence, the cost per soda is $1.25

~Learn with Lenvy~

Answer Link

Otras preguntas

The product of 5 and a number is the same as 28 less twice that same number.
the basis for americans foundation in liberty is found in?
If the worlds human population stay away from all the fast foods that they purchase and consume their overall physical and mental state would be greatly affecte
compare 5.7145 and [tex]\sqrt{29[/tex] show your work
What is the name of country- labeled in green- that is less than 100 miles off the coast of florida
the chemical which is changed into the product
Use the product rules to complete these statements.if you multiply six positive numbers, the product’s sign will be . If you multiply six negative numbers, the
What is the solution for -8-10/2+8?
explain the principle of checks and balances as it relates to the power of the president.
In Jane Eyre by Charlotte Brontë, what assumption does the author make about girls from poor families in England during this time?