Justin has į gallon of skim milk. He wants to distribute the amount of milk
he drinks evenly over the next 5 days. If milk costs $3 a gallon, what is the
value of the milk that Justin drinks in 1 day?

Respuesta :

Answer:

.60 per day

Step-by-step explanation:

3 dollars / 5 days = 60 cents per day  

5x.6=3