Fashionista4
Fashionista4 Fashionista4
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

Freddy spent $56.07 on four pairs of jeans at the store. His cost included $4.15 sales tax.

How much did each pair of jeans cost?

Respuesta :

javeedjr
javeedjr javeedjr
  • 24-01-2017
He paid $12.98 per jean
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-01-2017
Each pair of jean costs 12.98
56.07-4.15=51.92
divide by 4 = 12.98
Answer Link

Otras preguntas

what are the similarities and differences between meals in the United States and Spanish-speaking countries.
Evaluate cosθ if sinθ = [tex]\frac{ \sqrt{5} }{3} [/tex]
Which value is equivalent to 178 centimeters? 1.78 millimeters 17.8 millimeters 1.78 meters 1.78 × 10-2 micrometers 1.78 × 10-5 kilometers
Can someone tell me all the answers to these
Question 4 options: All questions are about this system of equations: {5x +18y =23 x +3y = 2 When you solve the equation you got in the previous step, what is
Which of thw following fractions are repeating and which are terminating? Show how you made your decisons. a. 2/15 b. 11/20 c. 17/14 d. 1/12
Disobeying laws can be a "civic responsibility" when those laws are ___.
eight less than a number s is three more than four times a number t. solve for s
What best defines an independent adult?
In Japan, ceramic tea bowls were appreciated not just for their color, shape, and pleasing irregular surface, but as part of the experience of sipping tea.