Seudónimo Seudónimo
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

which cost the least per kilogram. $4 for 1.5, $5 for 2.0, $7 for 2.5, $8 for 3.5?

Respuesta :

IsabelSundman
IsabelSundman IsabelSundman
  • 24-01-2017
7 or 2.5 is the answer to the problem
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-01-2017
Divide each cost by their quantity to get the cost per kilogram and then compare.

4÷1.5
5÷2.0
7÷2.5
8÷3.5
Answer Link

Otras preguntas

What are 5 weather phenomena that are caused by blizzards
Draw the model that represents 1.3, million.
What type of bond is formed during dehydration synthesis?
What is the probability of only 2 answers being false, in a 4-question T/F quiz?
The cost to belong to a gym is $25 each month and a one time fee of $100 to join. What is the slope and the y-intercept in this situation. a) The slope i
A lion needs to eat at least 15 pounds of food each day. The zoo feeds the lion using canisters that each contain 3 pounds of food. The lion has already consume
Read the poem. Pardah is a religious and social practice of seclusion in some Hindu or Muslim communities of South Asia. Women are either physically separated
Explaining why the word "feelings" is an appropriate key word for the romantic arts.
What rights do people have at japan?
Nathan can drive 110 miles with 4 2/3 gallons of gas. How many miles can he drive with 12 gallons of gas?