MegaPixel
MegaPixel MegaPixel
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

It costs $3.99 for 25 fluid ounces of detergent or $6.99 for 90 fluid ounces of detergent. Which is the better buy? Use unit rate to support your answer.

Respuesta :

Snor1ax
Snor1ax Snor1ax
  • 23-02-2022

Answer: $6.99 for 90 fluid ounces

Step-by-step explanation:

$3.99/25fl oz = 0.1596 which would be about $0.16/ounce

$6.99/90fl oz = 0.0777 which would be about $0.08/ounce - The better buy

Answer Link

Otras preguntas

The distance from Jason's house to school is 0.5 kilometer. What is this distance in meters?
googol to the power of 100?
South Asia is actually a ____________, a large landmass within a continent
186,000 in scientific notation
The euphoric state caused by __________ is due to a dangerous lack of oxygen to the brain. a. narcotics. b. hallucinogens. c. inhalants
Regarding the Hapsburg rulers, which of the following statements is true?
What function does the nose serve in the respiratory system?
How do you seek advice and support from relevant people when needed?
Which of the following lists correctly reflects the bodies of water that are part of the South China Sea? a. the Persian Gulf, the Tonkin Gulf, and Manila Bay
How do you think cotton , tobacco and other crops were shipped to their destination?…