angelwings1
angelwings1 angelwings1
  • 22-01-2015
  • Mathematics
contestada

Florence wants to spend no more than $3 on onions. Will she be able to
buy 2.5 pounds of onions? Explain. Onions cost $1.25 per pound. I know the answer, but I am just checking!

Respuesta :

Ashleycas37
Ashleycas37 Ashleycas37
  • 22-01-2015
Yes she will have enough because 1.25 + 1.25 is 2.50
Answer Link

Otras preguntas

I almost got into trouble because of my friends​
Write down the bearing direction of ES in angle.
Pls help! This is due soon!
what is the relationship between gdp and the hdi??
Being able to enter a flow state while doing an activity is usually the result of __________. A. mastery of the activity being done B. a lack of focused attenti
Where does the Democratic Republic of the Congo (DRC) rank for size globally? A. 10 B.12 C. 8 D. 14
What is the region of the country for New Zealand?
Hi I need help right now on my science/biology homework!!EMERGENCY!!!! By the way I have another question so please answer that too! Thanks!
Why do many people spend winters in Florida?
What is Capitalism? Summarize in your own words please ? <3