syedamasoomazehranaq syedamasoomazehranaq
  • 25-01-2022
  • Mathematics
contestada

Publix marks up the price on a bottle of soda 60%. If they buy the soda themselves for $1.50, what is the mark up for the selling price? *

$.80
$.90
$1.00
$1.10

Respuesta :

irock792
irock792 irock792
  • 26-01-2022

Answer:

Your answer is B) $0.90

Step-by-step explanation:

1.50 + 60% = 2.4

2.4 - 1.5 = 0.90

Answer Link

Otras preguntas

if 5 pens cost £4 what is the cost of 1 pen​
According to Levinson, the _____ rests on how effectively an individual reduces the polarities and accepts each of them as an integral part of his or her being.
if 5 pens cost £4 what is the cost of 1 pen​
Problems involving distance typically use the formula d =
Ayer tuve que hacer unas diligencias en la ciudad pero me fue fatal. Primero, fui a la frutería pero estaba (1) (cerrar).
What effect would a tax increase have on income? It would reduce gross income. It would not affect net income. It would increase net income. It would not affect
Carrie, Maria, and Nayla are friends that live close to one another. Which two friends have the shortest distance between them? a-Carrie and Maria b-Maria and N
Please need help with this question
2- The Dragon in Asian culture can be a symbol of: A- love and tranquility B- Wisdom and enlightenment
_______________ emphasizes restoring health rather than curing disease.