Heather11123
Heather11123 Heather11123
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

One bunch of grapes costs $2.
How many bunches
can you buy for $28?

Respuesta :

kayla71807
kayla71807 kayla71807
  • 23-01-2022

Answer:

14 bunches

Step-by-step explanation:

Make a proportion:

[tex]\frac{1 bunch}{2 dollars} = \frac{x bunches}{28 dollars} [/tex]

Cross multiply

28 = 2x

Simplfy

x=14 bunches

Answer Link
aliciauamunika aliciauamunika
  • 23-01-2022

Answer:

14

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the mass of 3.5x10^22 molecules of C6H12O6
Which of the following is a memorization aid? morpheme mnemonic linguistic unit
a _________ is the place in war where active combat takes place?
force of 50 N is applied to a 100 kg boulder, which starts at rest and moves 5.5 meters accross a level frictionless cliffside that is 12 meters high. How fas
What was the important precedent set by the gitlow v. new york case?
The energy that powers photosynthesis comes from
Which part of the expression represents a quotient of two terms?3(4d-8) (7- d.➗5
What was the idea of republican motherhood and how did it impact women
what is the direction of friction if a ball is rolling on the ground?
10 oraciones con asi que