Lunar07
Lunar07 Lunar07
  • 23-01-2022
  • Mathematics
contestada

Brand X costs $1.56 for 12 ounces. Brand Y costs 2¢ more per ounce. What is the cost of 15 ounces of Brand Y?

Respuesta :

biffyboffboof
biffyboffboof biffyboffboof
  • 23-01-2022

Answer:

ok so if its 12 ounces that means that y cost 24 more so

1.80 then it goes up by 3 ounces to 15

3*2=6

1.80+0.06=

1.86

Hope This Helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

Why is it 5 :30 p.m in India and 12 :00 noon in London ?
What is the major difference between a solution and an ordinary mixture?
if a sum borrowed under compound intrest doubles itsef in 10 years, when will it become four fold?
bisects EOG. EOF = y + 30 and FOG = 3y – 50. Solve for y. 20704050
what is the difference between aquaculture and pisciculture?
Any number that is divisible by 2 is also divisible by 8.Find a counterexample to show that the conjecture is false.24322816
Whats the equivalent fraction to 11/17
the floor of the room is cooler than the ceiling.explain this based on air currents in the room.
bisects EOG. EOF = y + 30 and FOG = 3y – 50. Solve for y. 20704050
what is the difference between aquaculture and pisciculture?