yalbabymarii12
yalbabymarii12 yalbabymarii12
  • 25-10-2021
  • Mathematics
contestada

Plz help and explain the answer

Plz help and explain the answer class=

Respuesta :

toxininjector210 toxininjector210
  • 25-10-2021
$1.62 because 3 x 0.54
Answer Link
Amphitrite1040
Amphitrite1040 Amphitrite1040
  • 25-10-2021

Hey there!

If she bought 3 LBS (pounds) of bananas and they cost 54¢ per lb, then your equation should look like this: 3 × 0.54 = t and you should be able to find the answer from there!

t = result / how much he spent in total

Equation:

t = 3 × 0.54

3 × 0.54 = t

SIMPLIFY IT

t = 1.62

Therefore, Erin spent ≈ $1.62 (1 dollar & 62 cents)

Good luck on your assignment and enjoy your day!

~Amphitrite1040:)

Answer Link

Otras preguntas

Select the most appropriate statement with respect to cellular respiration in humans
Government sanctioned activities to improve ecosystems have had little effect. T F
In which layer is lithification most likely to occur?
El ____________ a Madrid dura ocho horas. A. vuelo B. tobogan C. abrazo
Why do you agree to capital punishment?
30/20=w/14 solve for w
Which of the following statements is not true regarding acids? Most fruits contain weak acids. Acids react with bases in neutralization reactions to produce wat
The total area of two square windows is 1,025 in^2. Each side of the larger window is 5 in. longer than the sides of the smaller window. How long are the sides
In what way does a Pindaric ode differ from a Horatian ode?
Find the prime factorization of 93