beebee1213
beebee1213 beebee1213
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

19. Ryan bought 5 boxes of cereal and spent $9.45. Solve
the equation 5b= 9.45 to find the cost of each box.

Respuesta :

jakejan22101
jakejan22101 jakejan22101
  • 22-10-2021

Answer:

$1.89

Step-by-step explanation:

Given Equation:

5b=9.45

What are we looking for?

b

We must solve by making b by itself:

5b=9.45

÷5      ÷5

b = 9.45/5

b = 1.89

Therefore, each box of cereal costs $1.89

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

How does the induction motor works?​
Shaina is 55 kg. What is Shaina's weight in grams
what is the answer to 3.14 multiplied by 62
What is the slop in the equation
Enola wants to invest $8,600.00 in a savings account that pays 5.1% simple interest. How many years will it take for this investment to triple in value? Round
Derive an equation which will give a minimum detectable fractional change in osteopototic bone, assuming,for simplicity a monenerget beam of incident photon.
¿En qué zonas del mundo predominan la agricultura itinerante por cremación, la extensiva de secano y la de plantación?
You are a student who has a part-time job in a big supermarket. Write an email to reply to your classmates’ enquiry about your experience (150 words). (Write a
Algebraically prove that x^3 + 9 / x^3+8 = 1 + 1/x^3 +8 , where x ≠ -2
Construct a geometric mean between a and c.