dans6583 dans6583
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

Determine the better buy. A: $9.60 for 3 gallons B: $16.00 for 400 fl ounces
1 gallon = 128 fl ounces

Respuesta :

nprocks958
nprocks958 nprocks958
  • 21-10-2021

Answer:

A is better, you pay 0.015 less than option B.

Step-by-step explanation:

1 gallon = 128 oz so:

3 x 128 =  384 oz

9.60 / 384 = $0.025 per oz

16.00 / 400 = $0.04 per OZ

Answer Link

Otras preguntas

Independent administrative agencies, such as the National Labor Relations Board (NLRB), are subject to constraints by the_____
can anyone help me plz!!!!
JP and his family decided to take a summer trip to get away from the stresses of everyday life. They thought that a camping trip was the perfect solution. On th
Which of the following sets of events is in the correct chronological order? Missouri Compromise, "popular sovereignty", Dred Scott decision handed down Kansas-
Read the following excerpt from Margaret Frink's Journal of the Adventures of a Party of California Gold-seekers. Mr. Wand and his company have left their wagon
Compare and contrast point sources and nonpoint sources of water pollution. Give an example of each.
The oxygen side of a water molecule is _____
Explain the differences between one point perspective and two point perspective
Craig went bowling with $25 to spend. He rented shoes for $5.25 and paid $4.00 for each game. What was the greatest number of games Craig could have played? A)4
PLEASE.......!!!!!!!!!!!!!