flowerfhulx flowerfhulx
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

Mikah bought a dozen cupcakes for her friend's birthday. If she paid $3.48 for the cupcakes, what was the cost per cupcake?
A.$0.28
B.$0.29
C.$1.80

Respuesta :

XxToXiCxX
XxToXiCxX XxToXiCxX
  • 21-10-2021

Answer:

29 cents each

Step-by-step explanation:

Answer Link
Ineedhelpfillerl Ineedhelpfillerl
  • 21-10-2021
B because you could divide $3.48 by 12 because there are 12 cupcakes in a dozen
Answer Link

Otras preguntas

which structures are found in every living cell
if x=t^2-1 and y=t^4-2t^3, then when t=1 what's d^2y/dx^2? if x=t^2-1 and y=t^4-2t^3, then when t=1 what's d^2y/dx^2?
what is the last step in creating an argumentative essay
Do saturated and unsaturated fatty acids have high or low boiling points? ...?
what is the literature term that describes the main character of a story?
Determine whether the relationship represented by the ordered pairs is a function. (1, 5) (2, 5) (7, 7) (0, 3) (3, 1) A.Function B.Relation (Not A Function)
Time (hours) Number of Cells 0 200 .25 400 .5 800 .75 1600 1 3200 Write the ru
What two acts were passed to limit criticism of the war effort and spying?
why does spinach make your mouth green? answer with at least three proper sentences
411x8=(400x. )+(. x8)