mica4 mica4
  • 24-12-2016
  • Mathematics
contestada

Sophie's dad paid $43.25 for 12.5 gallons of gas what is the cost of one gallon of gas

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-12-2016
$3.46 per gallon

Work
  
Divide 43.25 divided by 12.5 which gives you 3.46

Answer Link

Otras preguntas

Factorise x^2+6x-7 ?? Help please
A male rabbit has white hair; a female has brown hair. What do you think the most likey color of their offspring is?
Write 59 sixths as an improper fraction
eight less than ten times a number is 82
One reason crusaders fought was to
Could you guys help me and explain them please. Directions: Define a variable and write an inequality to model each situation. You must show all work to receiv
the ratio of 8 hours to 2 days is
is 6 a factor of 72 and explain
If a jar of honey sits for a long time, sugar may crystallize in the jar. Describe two possible causes for the crystallization.
mrs. sanchez is given a $550 hiring bonus with a new job. she earns an average commission of $274 per week. If $68 is subtracted each week for taxes benefits, h