sarahumanp8Megh4ight sarahumanp8Megh4ight
  • 22-12-2016
  • Mathematics
contestada

You go to a team dinner with your aunt and uncle. the cost of a student meal is $5.50. meals for adults cost $12.50 each. how much does it cost for the three of you to go to the dinner?

Respuesta :

Porshia
Porshia Porshia
  • 22-12-2016
Equation:
(12.50 x 2) + 5.50
25 + 5.50
25 + 5.50= 30.5
Answer is 30.5
Answer Link
monkeypaw06 monkeypaw06
  • 18-12-2018

Answer:

(12.50 x 2) + 5.50

25 + 5.50

25 + 5.50= 30.5

Answer is 30.5

Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

Lee y escoge la opción con el verbo en la voz pasiva para completar la frase. Read and choose the option with the verb in the passive voice to complete the sen
Read the excerpt from a folktale. Poor Leo the Lion, worried he would never escape the hunter’s net! Then, who did he see scampering through the jungle? The sam
After the Times reported that the Titanic sank, newsmen stormed the White Star Line's offices and asked Vice President Phillip Franklin to confirm the rumor. Ho
A fair decimal die is tossed five times. Find the probability of obtaining an odd number of even digits.
Should children (technically under 16) be held responsible for the crimes they commit? Why or why not?
39 is what percent of 83? (round to the nearest whole percent)
a circular fishpond has a result of 2.5m what is the area of the fishpond?
V=D/T Solve for T. In two Steps and an Answer.
Solve 3x^2 + 2x + 7 = 0. Round soultions to nearest hundreth
Cullumber Inc., a real estate developing company, was accounting for its long-term contracts using the completed contract method prior to 2021. In 2021, it chan