faithniccolep5i7jd faithniccolep5i7jd
  • 23-09-2021
  • Mathematics
contestada

5 lbs. of potatoes cost $45. How many lbs. of potatoes can you get with $261?

Respuesta :

derekjoelgoodwin02 derekjoelgoodwin02
  • 23-09-2021

Answer:

29 lbs of potatoes

Step-by-step explanation:

$45 divided by 5 lbs = 9 ($9 per lb)

$261 divided by 9 = 29

Answer Link
veronicadinh veronicadinh
  • 23-09-2021
$261 divided by $45 is 5.8, and 5.8 times 5 is 29lb
Answer Link

Otras preguntas

Which cell contains mitochondria?
A car whose mass is 1000kg is traveling at a constant speed of 10 m/s2. Neglecting any friction, how much force will the engine have to supply to keep going the
are fish egg cells prokaryotic or eukaryotic?
As a fraction what does 0.04 equal?
how many pages are in the bronze bow?
the width of Davids rectangular tent is 5 feet. the length is twice the width. Davids rectangular air mattress measures 3 feet by 6 feet. if David puts the air
Which will gain more electrons silicon or bromine?
an explorer whose last voyage ended in mutiny
The traditional view of mangrove forests as wastelands and unhealthy environments helped promote their degradation because_____
Number equivalent to 63.24