kenxann2004 kenxann2004
  • 23-09-2021
  • Mathematics
contestada

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 dollar sign.
What is the cost of 1 goldfish?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-09-2021

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 dollar.

  • Cost of 12 goldfish = $3
  • Cost of 1 goldfish = $3/12 = $1/4

= $0.25

The cost of 1 goldfish is $0.25.

Answer Link

Otras preguntas

world war ii began with the german attack on which country? poland belgium france
please help me with this ASAP
what is the difference between a general interest Science question and a testable question
What must match in order for translation to work?
Which statement is not true about fungi? A)A type of fungi is used in bread production. B)Fungi can produce antibiotics. C)Fungi need light for photosynthesis.
How would u put this in slope intercept form 3y=-6+x
The length of a phone conversation is normally distributed with a mean of 4 minutes and a standard deviation of 0.6 minutes. What is the probability that a conv
Is the following conditional true or false? If it is false, find a counterexample. "If two numbers are odd, then their sum is even
when you create a formula, you'll always start by typing the ________ sign. a. (plus) b. = (equals) c. /(slash) d. ˆ(caret)
In which area did the freedmens Buraeu have the most success for African Americans