Hifamzyi
Hifamzyi Hifamzyi
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

Maria bought 36 donuts at 12 for $7.99. How much money did Maria spend on donuts?

Respuesta :

68239burnleystrong 68239burnleystrong
  • 22-09-2021

Answer:

23.97

Step-by-step explanation:

All you have to do is Divide 36 by 12 then multiply the answer you got from dividing by 7.99

Answer Link

Otras preguntas

One quart of strawberries weights about 2 pounds.About how many quarts of strawberries would weight 1/4 Ton (please do it step by step)
Fill in the blank with the correct form of avoir. Elle______chaud. Oai O as O a ae
2. What is the slope of the following roof? 3 m a. 12 b. 3 d. 1.3 075
Algebra i P.1 Identify arithmetic and geometric sequences X76 You have prizes to re Farmer Hanson has a plot of tomato plants. There are 2 tomato plants in the
Which of these is NOT a Principle of Economic Interactions? A. Trade can be mutually beneficial. B. Markets are usually a good way of coordinating trade. C. Gov
One quart of strawberries weights about 2 pounds.About how many quarts of strawberries would weight 1/4 Ton (please do it step by step)
Assume the two lines ↔AB and ↔XY intersect as in the diagram below. Which of the following statements are true? Check all that apply.
7. Which of the following is an example of an element?A. IronB. Hydrogen peroxideC. SaltD. Water​
Which of the following is NOT a property of a liquid? Liquids have particles that can expand to occupy the volume of the container. Liquids have a variable shap
He sat in the chair during the night. what is the prepositional phrase