Hailey went to Frank’s Market and bought 1 3/4 pounds of coffee at $13 a pound and 8 1/2 pounds of rice at $0.45 per pound. How much did she pay?

Respuesta :

Answer: She received $18.42 as change.

Step-by-step explanation:

Given: Cost of coffee per pound = $13

pounds of coffee costs  

Cost per pound of rice = $0.45

 pounds of rice costs =  

Bill amount = $ (22.75+8.825) = $ 31.575≈ $31.58

If Hailey paid $50, then she will receive = $(50-31.58)

= $ 18.42

Hence, She received $18.42 as change.