ortiz107232 ortiz107232
  • 25-08-2021
  • Mathematics
contestada

if you buy 5 bananas for 3 dollars how much do you pay for one

Respuesta :

mkhan27 mkhan27
  • 25-08-2021

Answer:

One banana costs $1.66.

Step-by-step explanation:

You divide 5 by 3 and you get 1.66666666667, but its long so we have to shorten it. When you shorten the amount you get is 1.66.

Hope this helped! :D

Answer Link

Otras preguntas

If reasonable accommodations are made, an employer with 15 employees or more can't legally refuse to hire someone due to Question options: their gender. their s
what is the role and importance of a snake
Which real numbers are zeroes of the function f(x)=2x^3-x^2-8x+4
Find the measure of 1 A. 104 B.38 C.76
Sonji has $5.25 in nickels and dimes . The coin value can modeled by the equation 0.10+0.05n=5.25, where d represents the number of dimes and n represents the
The social activism of the Second Great Awakening
Function f, shown below, is translated down 3 units and left 4 units to create function g. F(x)= 3|x-2|-5 Fill in the values of a, h, and I to write the functi
Which aspect of a business needs the support of accurate market research?
1 _____ 2 Choose the relationship symbol to make a true statement. < = >
Simplify (in picture)