Queenangel2468
Queenangel2468 Queenangel2468
  • 24-08-2021
  • Mathematics
contestada

If Caleb bought 1.2 pounds of cheese that was selling for 5.95 per pound. How much did Caleb pay for the cheese.​

Respuesta :

mrojaspurple mrojaspurple
  • 24-08-2021

Answer:

$7.14

Step-by-step explanation:

If each pound of cheese is $5.95. You just have to find out how much 1.2 pounds is worth. So, you multiply 5.95 times 1.2 pounds and you'll get $7.14

Answer Link

Otras preguntas

Which sentences describe ponds and lakes
Joe has earned $400 doing yard work this week. He charges $20 to mow a lawn and $10 to weed a garden. If m is the number of lawns Joe mows and w is the number o
Which combination of factors would result in the lowest monthly mortgage payment?
At each step of the electron transport chain in photosynthesis, an electron loses energy.
What is the source of the dust and gas found in interstellar clouds?
what are the solutions to the quadratic equation
What's 3 answers to 18a_6b
WHOEVER HELPS GETS BRAINIEST Ross drives 260 miles in 4 hours. If Ross continues to drive at the same rate, how many miles can he drive in 12 hours?
PLS HELP Are the triangles similar? How do you know? options: yes, by SAS yes, by SSS yes, by AA no
Which technique do poets use to create the mood