Seudónimo Seudónimo
  • 23-08-2021
  • Mathematics
contestada

Easy question: Mr. Brown bought chocolate for his students. He had 35 students, and the chocolates came with boxes of 10 that cost $3.98 for each. How many boxes did Mr. Brown have to buy, also how much
do they cost in total?

Respuesta :

sup3rman2295
sup3rman2295 sup3rman2295
  • 23-08-2021

Answer:

$15.92

Step-by-step explanation:

3.98•4=15.92. You need 4 doxes so 5 students aren't left out.

Answer Link

Otras preguntas

Please help me solve this
1. She ‘s beautiful with a ............................. smile. ( Love )
2. List the like terms in each of the following i) 4x2 , -5x , 6 , 7x , -2x2 , -3
An angle of 90° measures (___) Pi radians.An angle of -pi/5 radians measures ____?°.
Help me to solve this
Fill in the blank.• We should take the side of the __________ and the victims when they are illegally compelled to suffer.​
How can rule of law lead to ddemocratic culture? Write in a sentence.
Write an equation but do not solve to show how many letters, L, it would take for these two trophies to cost the same amount.
30 POINTS!! Which tense would the verb in parentheses use? It was December 8th when they (got engaged). Future Preterite Present Imperfect
10 divided by 3 long division