casteelamy177 casteelamy177
  • 25-07-2021
  • Mathematics
contestada

you buy butter at 3 dollars a pound one portion requires 2oz of butter how much for one portion

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-07-2021

Answer:

0.375 dollars

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 oz

1 oz = 1/16 pound

2 oz = 2/16

2/16 * 3 = 0.375

Answer Link

Otras preguntas

ASAPPP WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!! Did the ruling on US “Dolphin-safe” labeling change your attitudes towards free trade and the WTO
how do you find averge speed?
3. What did the inuit do to travel?
I love to take my dogs to the park. I make sure to bring fresh water, their leashes and extra treats whenever we go. My dogs are a lot bigger than most dogs, an
. If you ____well, you____ pass the exam. *a. study, would .b. studied, would c. Studied, will d. none of the above​
So what’s the answer guys??
Placing the arrow on the bowstring to get it ready for drawing is called __________. 1.Addressing 2.Preparing 3.Nocking 4.Cupping
Kim's family spends an average of $70 per month on electricity. At that rate, what can Kim's family expect to pay for electricity over 1 year?
50 points How did invading forces contribute to the fall of the Byzantine empire?
NEED ANSWERED ASAP PLS newsela - Today's students will take 3-D printing to a whole new level, says Stratasys HOW do the first and final paragraphs of the artic