alekiannchihuahua628 alekiannchihuahua628
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

A 15-day supply of vitamins costs $1.74, what is the price in cents per day?

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 21-06-2021

Answer:

it costs 12 cents per day.

Step-by-step explanation:

15 days cost $1.74

1 day then costs 1.74/15 = $0.116 ≈ $0.12

Answer Link

Otras preguntas

Please help me this is the last one on my review
What was the result of Japan’s trade policies with Europe
properties of equality 11x+13=79
Read the excerpt from Act III, scene i of Romeo and Juliet. Benvolio: I pray thee, good Mercutio, let’s retire: The day is hot, the Capulets abroad, And, if we
When using the traditional command-and-control approach to environmental regulation, the government attempts to:?
What can friends provide to affect mental health positivity
which activity causes the greatest risk of driving fatalites
Given the function F(x), you can get a picture of the graph of its inverse F -1(x) by flipping the original graph of F(x) over the line _____. A.x = -1 B.y = -
Ardie bought 547 acres of land for development. If 29 acres of his purchase is reserved for a park, how many two-acre building lots are available for sale?
According to research firm siegel gale, delivering bad news the right way can strengthen customer relationships and lay the foundations for increased trust when