oliviaalejandro11
oliviaalejandro11 oliviaalejandro11
  • 26-05-2021
  • Mathematics
contestada

Mr.Jamison brought 15 tubs of paint for the art classes he teaches for his Elementary kids. He paid $63.90 for the paint.If each tube of paint costs the same amount, what was the price of one tube?​

Respuesta :

mathily
mathily mathily
  • 26-05-2021

Answer:

$4.26

Step-by-step explanation:

63.90 divide by 15 = $4.26

the price of one tube is $4.26

Answer Link

Otras preguntas

What is 46% of 22? Use a fraction and express your answer in simplest form.
Help I do not know how do you do this ?
1.42g/cm^2 to mg/mm^2
Need help in General Science II please help FAST!!!!!!!!!!!!!!!!!! The pH scale for acids and bases ranges from _____. 1-7 0-14 1-14 1-12 Automobile batteries c
the length of a rectangle is 3cm more than twice the width. The area of the rectangle is 90cm^2. Find the dimensions of the rectangle.
what is 13/26 in simplest form?
How to sedimentary rocks from?
Which of the following atoms has the highest electronegativity? a. Cl b. Cs c. Br d. B
what would 0.1x = 0.2 + 2 look like on a graph?
if a stamp costs 45 cents, what does a roll of 125 stamps cost in cents? what is your amount in dollars