aideliz376496 aideliz376496
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Waylon bought 8 pizzas and spent a total of $96. How much did each pizza
cost?

Respuesta :

leibrandon1
leibrandon1 leibrandon1
  • 25-05-2021

Answer:

12 (Waylon's a big eater)

Step-by-step explanation:

To find how much one pizza cost, we simply divide the cost and the total amount, so:

96 ÷ 8 = 12

-------

Have a good day :)

Answer Link

Otras preguntas

Do you know where joe is? I lost Joe and I can't find him!
What is the solution of the equation below? 17=3x -4
How closely a measurement reflects the actual value is precision. True or False??
The twenty-six coins in my pocket are all dollar coins and quarters, and they add up to seventeen dollars in value. How many dollar coins and how many quarters
Which of the following is true of the women's suffrage movement? O Suffragists used a variety of tactics including civil disobedience and militant protest. o Wo
Question 1 Write a compound inequality that represents the following scenario: Free Cone: On Tuesdays, the ice cream shop will give free single scoop cones, f ,
find the equation of a straight line that passes through the point (3,-1) and has gradient 2.​
Help me I need help fast
What are three similarities between the Huang He river valley and the Indus river valley?
Which statement is not a fact? A. Perfume or strong deodorants can cause an asthma attack. B. Air pollution can cause an asthma attack. C. Coughing and wheezing