courtneyabrahams courtneyabrahams
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Jayden has $20.56. He buys an apple for $0.79 and a granola bar for $1.78. How much money does Jayden have now? A
$2.57

B
$17.99

C
$18.01

D
$23.13

Respuesta :

etherealangie etherealangie
  • 25-05-2021
The answer to this is b
Answer Link
LuisaMaria LuisaMaria
  • 25-05-2021

Answer:

B:

$17.99

Step-by-step explanation:

Add the total amount spent: $0.79 (apple)+ $1.78 (granola bar)=$2.57

Subtract from the money Jayden has: $20.56-$2.57=$17.99

Hope This Helps!!

Answer Link

Otras preguntas

There are 6 girls and 7 boys in a class. A team of 10 players is to be selected from the class. How many different combinations of players are possible? A. 10
andrea bought a bucket of colored chalk the list below shows the fraction of each color in the bucket 2/6,5/12,3/12 which is greater 2/6 or 3/12
Examine the examples of sculpture above. What technique was used to make each? a. Picture 1: carving; Picture 2: assemblage b. Picture 1: casting; Picture 2:
The information in the diagram allows you to carry out absolute dating of the fossils shown. True or false
All waves transfer____. Energy weight velocity mass
Show as a picture 20 x 3 1/5
the length of the rectangle is x + 10 the width of the rectangle is x +2 please determine the area of the rectangle. you may show your work using the box method
Help me! Help!!! What is answer!!???
Please help! Will mark Brainliest!!!!!! ❗❕❗❕❗❕❗❕ What made WWI the first “modern” war?
Explain what the condition of hyperopia is, what causes it,and how it is corrected