eeyadd2009
eeyadd2009 eeyadd2009
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada


Two apples cost 60 cents. How much do five cost?
cost?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-05-2021

Answer:

5 apples cost = 150 /-

Step-by-step explanation:

Two apples cost = 60 /-

Then 1 apple cost = 60 ÷ 2

= 30

∴ 1 apple cost = 30 /-

Then 5 apples cost = 30 × 5

= 150

∴ 5 apples cost = 150 /-

Hope it is helpful....

Answer Link

Otras preguntas

________(the) _______ (traveler)es el muchacho que viaja.
which of these comes first in the research process? a. identifying possible sources b. reading from sources c. narrowing or broadening a topic d. taking notes
Explain how comparing 645 and 738 is different from comparing 645 and 649.
which expression are equivalent to the one below 36^x /6^x
Blaine exchanges $100 for yen before going to Japan. If each US dollar is worth 88.353 yen how many yen should Blaine recieve
What was cuba's status after the spanish-american war? it was completely free to do what it wanted when it wanted. it was a u.s. state temporarily in the early
Write an equation of the line in slope-intercept form given the slope is 10 and the y-intercept is -3.
Write “All horses drink water.” as a conditional statement.
Julio's father is 4 times as old as Julio. The sum of their ages is no less than 55. Enter an inequality that can be used to represent this situation in the fir
How many bits are in one dollar