sophiaflorez08
sophiaflorez08 sophiaflorez08
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? 16 cards for $12.20 OR 14 cards for $10.90

Respuesta :

katherinehelly25 katherinehelly25
  • 21-05-2021

Answer:

The better buy is 16 cards for $12.20 because

Step-by-step explanation:

You need to find the individual price for each card in the packet. So first lets do 16 cards for $12.20, you divide $12.20 by 16 to get the price of one card. 12.2/16=0.7625, or about $0.76. Next we do $10.90 divided by 14, 10.9/14=0.7785, or about $0.78, which means 16 cards for $12.20 is the better buy!

Answer Link

Otras preguntas

critically discuss the elements of A successful business
12 is 30% of what number?
what does it mean the word collides
Below are given ingredients for indonesian chicken satay. can you write a procedural text for indonesian chicken satay in the graphic organizer.
During the 1970s, what was threatened by the conflict in the Middle East?
A cone has a base radius of 5 centimeters and a height of 18 centimeters. What is the volume of the cone? A. 450π cm3 B. 150π cm3 C. 30π cm3 D. 90
(1) After my interview with these four young people, I reflected on the quiet sense of "difference" I sensed with many of these Upward Bound students. (2) As a
This year, a farmer planted 400,000 corn stalks. last year,the farmer planted 276,650 corn stalks. how many more corn stalks did the farmer plant this year then
Rory walks a combined 7/8 of a mile to school and back each day. How many miles does he walk each way?
complete the equivalent fraction: 1=5/5=10