mbelling23 mbelling23
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

The chess team held a fundraiser. One member sold 4 candy bars for $4.20. What was the cost of one candy bar?

Respuesta :

anthonyabouzeid4
anthonyabouzeid4 anthonyabouzeid4
  • 21-05-2021
We know that he got 4.20$ for 4 candies so for one candy we do:

4.20/4= 1.05$ for one candy bar.

Explanation: to know the price of one candy bar you must divide the total cost of the 4 candies which is 4.20$, by the number of candies which is 4, and that gives you the cost of one candy which is 1.05 $.
Answer Link
fernanda6492 fernanda6492
  • 21-05-2021
The answer is $1.5

Because your have to Divide 4 by $4.20
Answer Link

Otras preguntas

How did Stanley Miller’s experiment in 1953 influence scientific thinking about the origin of life? A. It proved that the atmosphere of the early earth contain
Which describes the importance of the Magna Carta? A. It promised colonists the right to rule themselves. B. It made the colonies an independent nation.
In what areas of the world did agriculture first develop?
If 2+root3/2-root/3 + 2-root3/2+root3 =a+b root3 find the values of a and b
(1, 1) with a slope of 5. Which set of ordered pairs will all be on that line
Why did the growth of civilization make government necessary?
Why do you think that Marx’s “dictatorship of the proletariat” did not happen?
What were the main problems faced by the unions during the 1800s and how did they overcome them?
The Victorian Era spanned the rule of?
A circle has a radius of 25 centimeters and a central angle EOG that measures 100 degrees. What is the area of sector EOG? Use 3.14 for pi and round your answer