718192 718192
  • 22-04-2021
  • Mathematics
contestada

buys 5 apples for 2.60 dollars how much does one apple cost

Respuesta :

astronomyplanets1224
astronomyplanets1224 astronomyplanets1224
  • 22-04-2021

Answer:

One apple cost $0.52.

Step-by-step explanation:

$2.60/5 = $0.52

$0.52 * 5 = $2.60

Answer Link

Otras preguntas

What do barbers do in colonial times
Write an expression for 24 greater than h.
Many African societies were matrilineal, meaning
shoe me the formula to get 63 divided by 0.9
Will bromine react with sodium and why?
what are the agents of physical weathering
Find the x- and y intercepts2x+3y+16 = 5y+4x
What did the Three-Fifths Compromise achieve? A) It specified the number of states necessary for ratification of an amendment. B) It determined how enslaved peo
what bodies of water surround the arabian peninsula
Which line is a graph of the equation 2x + 5y = –10?  A.line a  B.line b  C.line c  D.line dNeed help plz :\ been stuck on it for a while now