kristilovera kristilovera
  • 24-11-2016
  • Mathematics
contestada

Apples in a french market cost 2.5 Euros per kilogram. what is the price in dollars per pound. (Based on $ 1.256 - Euros .7965)

Respuesta :

syed514
syed514 syed514
  • 25-11-2016
2.5euros/1kg×?U.S$/?euro×1kg/?lb
and, 1 kg=2.20462 lb
 2.5/1 * $1.256/.7965 E * 1KG/2.204 =3.14/178= 1.76. 

Answer Link

Otras preguntas

I have this sentence that I have to rewrite using a possessive nounThe swimming pool at the athletic center. Please help
How did Islam and the beliefs of indigenous societies fuse among African people?
Sylvan withdrew 2/5 of the amount in his savings account, and spent 7/10 of that money.  What fraction of his total savings does he still have?
how did other nations contribute to the american revolution?
What modern day country is located where Mesopotamia was located
Sylvan withdrew 2/5 of the amount in his savings account, and spent 7/10 of that money.  What fraction of his total savings does he still have?
If (-3, y) lies on the graph of y = (1/2)x, then y =
the school marching band has 36 members. the band director wants to arrange the band members into a square formation. how many band members should be in each ro
After a rock is rounded how does weathering affect it
What is 47% of 164 while using a fraction to estimate the percent of each number.