Seudónimo Seudónimo
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

you can buy 3 sandwiches for $4.95 or 4 sandwiches for $6.72. Which is the better buy?

Respuesta :

tristanmidg
tristanmidg tristanmidg
  • 22-11-2016
by 4 its a penny cheaper than buying 3 
Answer Link
Moniky
Moniky Moniky
  • 22-11-2016
3 sandwiches for $4.95 is the better buy, because 3 for $4.95 = $1.65 per sandwich, while 4 for $6.72 = $1.68 per sandwich
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following powers is NOT included in the Constitution? a the powers of the Supreme Court b the term limitations of Congress members c the power t
give away points and i will also rank you as a brainliest if your first to answer​
Select all the correct answers A. Reflection across the x-axis followed by reflection across the y-axis and then a dial action by scale factor 0.5 B. A 90 count
its also nice to keep a blank in my purse
season take place because the title of earth rotation axis relative to the sun stays the same during the year .
is it correct to write: I am fine. I hope you are also well, in formal letters?​
what is 94.28 x 16.52 and how to show your work on this problem ​
Title: let América be America again How does the author's choice of language in line 80-86 shape the reader's perception? How is the author's choice to end the
Escoge la mejor respuesta, según el contexto. Debería los buenos precios de esta temporada. girar alrededor de contar con sacar provecho de estar rodeado de
What beliefs, values, and behaviors do you consider to be helpful to your social self? Why?