jane1987 jane1987
  • 21-11-2016
  • Mathematics
contestada

Fruit punch juices boxes cost $0.35 per ounce , they come in boxes that are 8.5 ounces and 12.2 ounces each .

Respuesta :

ampofoeugenia7
ampofoeugenia7 ampofoeugenia7
  • 22-11-2016
If $0.35=1 ounce
          ?=8.5 ounces
8.5/1*$0.35=$2.975 Therefore 8.5 ounces cost $2.975

If 1 ounce =$0.35
  12.2 ounces=?
12.2/1*$0.35=$4.27
Therefore 12.2 ounces cost $4.27
Answer Link

Otras preguntas

18.The fire .................................. out when they were having dinner. A. breaks B. was breaking C. broke D. has broken
What is 2 2/15 - 1 2/3= I ended up with 2 3/21 Really need help with this!
Can someone help me since I don’t have a protractor? Please measure this if you could! :)
Seven less than four times a number is nine. FIND the number
Help me and I’ll be your friend! Historians organize information about the past into historical narratives in order to: A. interpret historical events without
The periodic table below shows major regions in different colors. Which answer choice describes the noble gases? A. All of the elements of Period 1 in orange bo
help me do this plz
How do you feel about doodle
factor & solve please helppp my brain is mush i don’t remember anything
(x+3)=(x[tex]x^{2}[/tex]-3x+9)