jasiab39
jasiab39 jasiab39
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

A customer pays
$
72
for
18
sandwiches. If each sandwich costs the same amount, which is the cost per sandwich?

Respuesta :

jhillesheim
jhillesheim jhillesheim
  • 25-03-2021

Answer:

A sandwich cost $4

Step-by-step explanation:

$72 is what you spent

You bought 18 sandwiches

$72/18= $4

Answer Link
anonymous707
anonymous707 anonymous707
  • 25-03-2021

Answer:

$4 for 1 sandwich

Step-by-step explanation:

72 ÷ 18 = 4

Answer Link

Otras preguntas

find the coordinates of the other endpoint of AB with A(6,-4) and (3,10) as the midpoint
Please answer this question (picture)
In Luke's Gospel, Christ ascends to heaven from a different place than is recorded in Acts. True False
Why is important to keep a god or goddess happy
What number equals 47 and 100
Solve x 2 - 4x - 7 = 0 by completing the square. What are the solutions?
What is the equation for the line shown? A. y=3/2x+2 B. y= -3/2x+2 C. y= 3/2x -2 D. y= -2/3x+2
My parents arrived in America at the same airport within a week of each other. Ironically, they didn't meet until a year and a half later, in the library of San
Help on question number 5. Please
Why were region and government not separate in Ancient Egypt?